
Opowieść 1

Rodzinna pamiątka, uwidoczniona jako portret w owalnej złotej ramie, staje się symbolem wartości, które trzeba zachować pośród wojennej zawieruchy. Dom, rodzina, pamięć. Sądzimy, że mógł to być wizerunek kogoś drogiego, może przodka, może kogoś, kto swoje życie poświęcił za wolną Polskę. Może to jeden z tych głodnych, wycieńczonych żołnierzy podczas Bitwy nad Wkrą, których trzeba było podnosić do odznaczenia przez gen. Hallera w Starej Wronie ...
“Część istotnych działań Bitwy Warszawskiej 1920, zatrzymujących bolszewików w marszu na Warszawę, miała miejsce w naszej okolicy – nad Wkrą. Dla nas nie mniej ważny zdaje się temat doświadczeń ludności cywilnej. Sięgnęliśmy po relację Izabeli Lutosławskiej-Wolikowskiej. ”
Agnieszka Brzezińska-Brańska, Marlena Dziedzic-Nawrocka, Dominika Ruta – Ośrodek Kultury PomPA
Izabela, urodzona w Moskwie 27 III 1889 r. jako druga z czterech córek poetki hiszpańskiej Sofíi Casanovy i polskiego filozofa Wincentego Lutosławskiego, była tłumaczką, publicystką i poczytną w swoim czasie powieściopisarką, autorką czterech, chwalonych przez krytyków utworów beletrystycznych. Czynnie brała udział w formowaniu Narodowej Ligi Kobiet w 1919 r., której była najmłodszą członkinią oraz przewodniczącą Wydziału Politycznego.
