W cieniu wielkiej bitwy - Opowieść 5

Opowieść 5

W cieniu wielkiej bitwy - Monika Jankowska

18 sierpnia 1920 r. szesnastoletnia wówczas Janina Śmieciuszewska, członkini Służby Narodowej Kobiet Polskich, była jedną z organizatorek oporu wobec zajmujących Płock wojsk bolszewickich. Na czele zaimprowizowanego oddziału broniła rejonu Rynku Kanonicznego, a następnie pomagała rannym, m.in. ratując od niechybnej śmierci jednego z żołnierzy. Za swoją postawę została 10 kwietnia 1921 r. odznaczona przez marsz. Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.

“Stanęłam wśród tych uciekinierów i zaczęłam im mówić o tym, że trzeba tam iść, ale nikt nie słuchał. Wtedy chwyciłam porzucony karabin wołając: - Chłopcy, to nie takie straszne! Ja wracam do miasta! Kto ze mną? Jakiś mały, może dwunastoletni łobuziak nadwiślański podniósł drugi karabin i pobiegliśmy pod górę ulicą Mostową. Żołnierze nagle otrzeźwieli.”

Wybrałam tę opowieść ze względu na chęć rozpowszechnienia wiedzy o młodej i odważnej dziewczynie żyjącej w czasach wojny polsko-bolszewickiej.


Monika Jankowska, bibliotekarka w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, animatorka, pasjonatka małych historii lokalnych.

W cieniu wielkiej bitwy - Opowieść 5